Magazyny energii Growatt SPH – zaprojektuj własny zestaw
Magazyny energii Growatt SPH
Falownik hybrydowy firmy Growatt serii SPH jest idealnym rozwiązaniem na magazyny energii dla zastosowań domowych oraz małych przemysłowych. Dlatego też odpowiednio zaprojektowany system hybrydowy wykorzystujący serię SPH wraz z pakietem akumulatorów i innymi akcesoriami może zmaksymalizować samowystarczalność systemu solarnego i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
Growatt dostarczy zarówno falownik hybrydowy, jak i akumulator litowo-jonowy. Zakres mocy falowników wynosi od 3kW do 100kW. Pojemność akumulatora litowego może wynosić 2,56 kWh. W związku z tym przy modułowej konstrukcji obsługującej do 10 segmentów wyniesie 25,6 kWh całkowitej pojemności. Oprócz falownika i akumulatora istnieją również inne niezbędne komponenty do konfiguracji układu. Teraz dowiedzmy się jak prawidłowo skonfigurować magazyny energii z wykorzystaniem komponentów Growatt serii SPH.
Magazyny energii – wybór pojemności falownika i wielkości akumulatora
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowanie na energię zgodnie z naszym trybem życia, uwzględniając przy tym pobór w dzień oraz w nocy.
Na przykład, dla mocy maksymalnej 2,5KW (dzień) i czasu pracy 3 godziny oraz mocy 400W (noc) i czasie pracy 8h, uwzględniając 80% DOD (rozładowanie do 20% pojemności), mamy do obliczenia następujący wzór:
(2.5kWh x 3h) + (0.4kWh x 8h) = 10.7kWh
Uwzględniając możliwości rozładowania akumulatora na poziomie 80%:
10.7kWh / 0.8 = 13.375kWh
W rezultacie daje to magazyn energii o pojemności minimum 12.8kWh (wielokrotność 2.56kWh)
Reasumując, poniższa tabela prezentuje przykładowe konfiguracje przebadane na podstawie standardowego zużycia w domu jednorodzinnym w Polsce:
Konfiguracja układu | |||
Moc systemu PV | 3-4KW | 5-8KW | 10KW |
Dobowe nocne zużycie energii elektrycznej | 3.8-6.8KWH | 5.8-12.4KWH | 12-18KWH |
Konfiguracja | SPH3000 + 7.68KWH | SPH6000TL3-BH + 12.80KWH | SPH10000TL3-BH + 17.92KWH |
Magazyny energii – wybór urządzenia pomiarowego
W ofercie posiadamy następujące typy czujników:
- Przewodowy dla falowników jednofazowych (maksymalnie 5m)
- Bezprzewodowy dla falowników jednofazowych
- Licznik trójfazowy dla falowników jedno (praca z systemem 3F) oraz trójfazowych.
Standardowym czujnikiem jest przewodowy czujnik prądu, natomaist licznik i bezprzewodowy czujnik prądu są rozwiązaniem opcjonalnym. Bezprzewodowym czujnikiem prądu jest Growatt SP-CT, ponieważ ułatwia instalację bez konieczności użycia kabla komunikacyjnego. Dzięki trójfazowemu licznikowi można zainstalować 1-fazowy falownik SPH, podłączając do sieci 3-fazowej, gdyż licznik obsługuje komunikację poprzez RS485.
Magazyny energii – wybór rejestratora danych
Growatt zapewnia bezpłatny monitoring z wykorzystaniem serwera producenta. Aby połączyć się z serwerem Growatt, opcjonalnie dostępne są 2 rejestratory danych, ShineWiFi-S lub ShineLink. W związku z tym klient musi wybrać rejestrator danych opierając się o różne scenariusze aplikacji. ShineWiFi-S jest łącznością WiFi i wymaga skonfigurowania połączenia z routerem, natomiast ShineLink jest typu plug-and-play i nie wymaga konfiguracji. Jego Lanbox łączy się z routerem za pomocą kabla sieciowego, a moduł RF łączy się z portem falownika RS232. Komunikacja z Lanboxem i modułem RF jest bezprzewodowa (RF433) i automatyczna.
System monitorowania ShineWiFi-S
System monitorowania ShineLink
Monitoring online firmy Growatt zapewnia bez wątpienia wiele korzyści. Monitorowanie pracy systemu w czasie rzeczywistym, wyświetlanie produkcji energii słonecznej, zużycia i stopnia autokonsumpcji. Gdy falowniki są monitorowane online, Growatt może świadczyć zdalne usługi serwisowe zapewniające działanie systemu.
Podgląd systemu Wytwarzanie i zużycie
Magazyny energii – urządzenie przełączające ATS
Falownik SPH posiada funkcję zasilania awaryjnego (EPS), co wymaga zastosowanie dodatkowego urządzenia przełączającego w postaci ATS-S (jednofazowy) lub ATS-T (trójfazowy). Urządzenie to służy, do separacji układu w momencie zaniku zasilania z sieci. Montowane w rozdzielni głównej, jeśli falownik ma zasilać cały budynek lub w innym miejscu instalacji, jeśli ma zasilać wydzielony obwód na przykład pompę ciepła.
Magazyny energii – tryby pracy
Magazyny energii Growatt SPH obsługują trzy tryby pracy. Domyślnie jest to tryb samozasilania, w którym instalacja fotowoltaiczna (PV) w pierwszej kolejności obsługuje obciążenie domowe, a następnie, w przypadku wystąpienia nadmiarowej mocy, ładuje akumulator. Jeśli jednak moc PV nie jest wystarczająca do pokrycia obciążenia domowego, wówczas akumulator rozładowuje się, aby pokryć obciążenie domowe jednocześnie z energią PV. Ponadto, jeśli moc nadal nie będzie wystarczająca, instalacja będzie pobierała moc z sieci. Układ został zaprojektowany tak, aby maksymalnie zwiększyć zużycie własnej energii przez system i w jak największym stopniu wykorzystać energię słoneczną i pochodzącą z akumulatora. Tryb akumulatorowy i tryb sieciowy można zaprogramować. Kiedy system pracuje w trybie akumulatorowym, należy ustawić okres, w którym SPH będzie ładował akumulator energią PV lub nawet AC (taryfa dwustrefowa – dzień/noc). Wszystko po to, aby zapewnić, że akumulator jest w pełni naładowany. Tryb sieciowy będzie dostępny tylko w przypadku pracy z inteligentną siecią energetyczną. Jest to tryb wspomagający sieć energetyczną, jak np. regulacja szczytów i dostosowanie częstotliwości.
Magazynowanie energii dużych mocy – Przeczytaj więcej pod tym adresem