Growatt

Jak dobrać odpowiedni inwerter fotowoltaiczny?

Jak dobrać odpowiedni inwerter fotowoltaiczny?

Decyzja podjęta! Zakładamy instalację fotowoltaiczną! Po chwili zastanowienia przychodzą do głowy pytania: jakie panele oraz jaki inwerter wybrać, by instalacja spełniała wszelkie oczekiwania oraz potrzeby.

Inwerter fotowoltaiczny – dobór

Załóżmy, że na podstawie rocznych rachunków za energię elektryczną (dla przykładu 4000kWh) szacujemy wielkość instalacji na około 4kW. Poniższy przykład będzie miał zastosowanie tylko dla instalacji od 3-3.6kW. Dla instalacji poniżej 3kW należy wybrać inwerter jednofazowy. Natomiast mając instalację powyżej 3.6kW, wybieramy inwerter 3 fazowy.

Dla instalacji do 3.6kW powinniśmy zadać sobie pytanie: czy wyposażyć moją instalację fotowoltaiczną w inwerter jednofazowy, czy 3 fazowy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – wystarczy wiedzieć, w jaki sposób mamy podłączone energochłonne urządzenia w domu. To znaczy, czy wszystkie energochłonne urządzenia są podłączone pod jedną fazę, czy równomiernie rozbite na trzy fazy. Jeśli odpowiedzią są urządzenia podłączone pod jedną fazę, proponujemy zastosowanie inwertera jednofazowego. W przeciwnym przypadku należy zastosować inwerter 3 fazowy.

Wynika to z faktu bilansowania energii z zakładem energetycznym!

Bilansowanie energii – z czym to się je?

Inwerter 3 fazowy produkuje energię równomiernie na każdą fazę, co w przypadku inwertera 3kW da około 1000W na każdą fazę. Na przykład:

1. Urządzenia energochłonne podłączone pod jedną fazę:

  • pobór około 3kW w szczycie zapotrzebowania
  • pozostałe fazy mniej obciążone na poziomie około 0.7kW w szczycie zapotrzebowania (przykładowo oświetlenie LED itp.)
  • inwerter jednofazowy produkujący około 3kW w szczycie – nadwyżka oddawana do sieci z możliwością późniejszego odbioru. Podłączony pod najbardziej obciążoną fazę.

Reasumując, najkorzystniej zbilansowana będzie najbardziej obciążona faza.

2. Urządzenia energochłonne podłączone pod jedną fazę:

  • pobór około 3kW w szczycie zapotrzebowania
  • pozostałe fazy mniej obciążona na poziomie około 0.7kW w szczycie zapotrzebowania (przykładowo oświetlenie LED itp.)
  • inwerter 3 fazowy produkujący około 3kW w szczycie – nadwyżka oddawana do sieci z możliwością późniejszego odbioru.

Wnioskując, zbilansowana zostaje najbardziej obciążona faza. Podobnie wygląda to z mniej obciążonymi fazami. Na najbardziej obciążonej fazie uzyskujemy braki produkcyjne, natomiast na fazach mniej obciążonych – nadwyżkę produkcji.

Reasumując powyższe, należy sprawdzić, jak podłączone są urządzenia energochłonne w domu i na tej podstawie wybrać inwerter jednofazowy lub 3 fazowy dla przedziału mocy 3-3.6kW.

Inwerter już mamy. A co z panelami fotowoltaicznymi?

Drugim ważnym aspektem jest dobór mocy paneli fotowoltaicznych do mocy inwertera.

Inwertery Growatt pracują w bardzo szerokim zakresie napięciowym. W związku z tym nie wymagają, w porównaniu z innymi producentami, przewymiarowania mocy paneli fotowoltaicznych względem mocy inwertera. Dobrym zwyczajem jest przewymiarowanie paneli fotowoltaicznych względem inwertera o około 10%. Wynika to z faktu spadku sprawności paneli na przestrzeni lat oraz bilansowania z zakładem energetycznym.

W przypadku inwerterów Growatt istnieje również możliwość wyboru inwertera większej mocy dla mniejszej łącznej mocy paneli fotowoltaicznych. Dla przykładu jest możliwość podłączenia inwertera 10kW do instalacji 5kW. Bez wątpienia należy podłączyć panele fotowoltaiczne pod 1 MPPT. Uzyski w skali roku będą identyczne, jak w przypadku inwertera 5kW. Nasuwa się pytanie – dlaczego tak robić? Dlatego, że niektórzy użytkownicy preferują wypróbowanie instalacji w pierwszym roku i jeśli spełni ona ich oczekiwania – dołożenie drugiej partii paneli.

Dlaczego nie kupić drugiego inwertera?

Koszt drugiego inwertera jest o około 2/3 większy niż w przypadku zakupu większego inwertera od razu.

Zapytaj swojego instalatora o przedstawienie takiego raportu!

Konkludując, powyższe informacje w znacznym stopniu wyczerpują temat doboru inwertera odpowiedniego typu oraz mocy do naszej instalacji.

Bardzo ważne jest również zrozumienie jak pracują inwertery fotowoltaiczne oraz z czego są zbudowane.

Jeśli jednak będą mieli Państwo dodatkowe pytania, bądź wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.