Growatt

Falowniki fotowoltaiczne – monitorowanie pracy falownika

Falowniki fotowoltaiczne – istota  monitoringu

Jednym z istotnych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej jest monitoring. Bez niego nie moglibyśmy stwierdzić czy nasza elektrownia produkuje odpowiednio dużo energii, czy działa poprawnie lub co należy poprawić, aby wszystko działało w sposób zadowalający. Jest to jednak kropla w morzu informacji, jakie możemy wydobyć dzięki odpowiednim narzędziom do monitorowania pracy instalacji. Obecnie falowniki fotowoltaiczne pozwalają na szeroki zakres monitorowanie ich pracy, a także podłączonych do nich modułów fotowoltaicznych. Uzyskane dane możemy używać przede wszystkim do celów diagnostycznych, analitycznych, czy statystycznych.

Spis treści:

Falowniki fotowoltaiczne – sposoby monitorowania instalacji

Monitorowanie pracy instalacji może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odczytywanie wartości na wyświetlaczu falownika fotowoltaicznego. Drugi natomiast opiera się na wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania. Producenci falowników posiadają własne dongle, które wpina się do falownika lub korzystają z zewnętrznych urządzeń i platform.

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem monitorowania pracy falownika jest właśnie odczytywanie wartości na dedykowanej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jest to bez wątpienia najwygodniejsza forma kontrolowania pracy własnej instalacji.

Dla wykwalifikowanych instalatorów przewidziano również zaawansowane urządzenia, które rejestrują parametry wejściowe oraz wyjściowe falownika (napięcia, prądy, moce). Dane te są przechowywane oraz wyświetlane w specjalistycznym oprogramowaniu lub na platformach serwisowych przeznaczonych dla dystrybutorów, instalatorów czy inżynierów.

Dzięki temu mogą oni przeprowadzać zdalne analizy pracy falownika oraz w razie jakiejkolwiek awarii reagować bez konieczności jazdy bezpośrednio do klienta.

Falowniki fotowoltaiczne – monitoring marki Growatt

Falowniki fotowoltaiczne Growatt w standardzie dostarczane są z rejestratorami danych umożliwiającymi połączenie inwertera z internetem. Dzięki temu otrzymujemy możliwość zdalnej zmiany ustawień falownika lub aktualizację jego oprogramowania.

Marka Growatt oferuje dwa rodzaje rejestratorów podłączane do złącza RS-232 (starsze serie falowników: S, MTL-S i TL3-S) oraz USB (nowa seria falowników: MIC, MIN, MOD, MID oraz MAX). Pracują one w trzech głównych rodzajach połączenia z siecią: WiFi, Ethernet oraz GPRS.

falowniki-fotowoltaiczne-monitoring
falowniki-fotowoltaiczne-monitoring

Od lewej góra: GPRS-S, WiFi-S, LAN-X

Od lewej dół: GPRS-X, WiFi-X, LAN-X

Seria „S” posiada złącze do instalacji w inwerterze posiadającym port RS-232. Natomiast Seria „X” odpowiada falownikom wyposażonym w port USB. Sama budowa urządzenia oraz jego konfiguracja (link do konfiguracji WiFi) są identyczne dla obu serii.

Poprawny dobór rejestratora danych

W celu poprawnego doboru monitoringu Growatt do falownika należy rozpoznać wcześniej możliwości podłączenia sieci w miejscu instalacji elektrowni. Przykładowo, nie ma najmniejszego sensu komunikacja drogą radiową z inwerterem, który stoi kilometr od najbliższego punktu dostępowego. Jednak monitoring zestawiony z wykorzystaniem sieci komórkowej (GPRS) w takim miejscu, najprawdopodobniej będzie działał bez zarzutu.

Maksymalna odległość dla poszczególnych technologii to:

– Dla WiFi maksymalna odległość wynosi 120m w terenie otwartym lub około 30 metrów w budynkach. Należy jednak pamiętać, że beton, metal i woda znacznie ograniczają propagację fal radiowych i zmniejszają zasięg sieci.

– Dla kabla Ethernetowego maksymalna odległość wynosi 100m bez dodatkowych wzmacniaczy.

– Dla technologii GPRS nie ma jednoznacznego wyznacznika maksymalnej odległości. Jeżeli rejestrator znajduje się w zasięgu sieci komórkowej, można zestawić połączenie z internetem korzystając z sieci danego operatora.

W ofercie znajduje się również ShineLink (link) oraz ShineLink-X, który łączy zalety sieci radiowej i dostępu Ethernetowego. Urządzenie składa się z adaptera wpinanego do falownika (z wyglądu niczym nie różni się od Shine WiFi) oraz małego urządzenia dostępowego, podłączanego do sieci kablem Ethernetowym, a komunikującego się z adapterem w technologii radiowej. Dodatkowym atutem urządzenia jest obsługa przez jednego ShineLanBoxa aż do ośmiu rejestratorów, a co za tym idzie – również falowników. Dzięki temu urządzenie to znajduje również rozwiązanie przy bardziej rozległych instalacjach.

Filmy instruktażowe z konfiguracji urządzeń monitorujących pracę instalacji fotowoltaicznej: https://www.youtube.com/channel/UC_7wfKMYgARIhmPyhPAId_A

 Platformy monitorujące

  1. Aplikacja ShinePhone – w pełni spolszczona aplikacja Growatt ShinePhone zapewnia zdalny dostęp do danych instalacji fotowoltaicznej w dowolnym miejscu i czasie. Informacje na temat instalacji wysyłane są na serwer co 5 minut, w związku z tym wyświetlane są z pięciominutowym opóźnieniem.

Informacje ogólne o aplikacji ShinePhone

– Szybki przegląd wydajności wszystkich instalacji fotowoltaicznych.
– Wszystkie ważne dane w jednym miejscu, w tym wydajność energetyczna, przyrosty wydajności, moc bieżąca.
– Podsumowanie wszystkich informacji o instalacji, w tym danych dotyczących instalacji, lokalizacji i przychodów.
– Wyświetlanie wszystkich błędów instalacji PV w czasie rzeczywistym.
– Wszystkie dane i statusy pracy falowników mogą być uzyskane w dowolnym momencie.
– Możliwość uzyskania kluczowych parametrów dotyczących środowiska.

  1. Strona internetowa Growatt Shine Server – Platforma nadaje się do wyświetlania na większym ekranie. Łatwa do kontroli szczegółowych danych i parametrów elektrowni.

Link do platformy: http://server.growatt.com/

  1. Platforma monitorująca Growatt Online Service System – Inteligentna platforma obsługi klienta, oferująca szybkie wsparcie techniczne. Dzięki temu obniżamy koszty serwisowe zarówno dla instalatorów, jak i dystrybutorów Growatt. Z pomocą Growatt OSS, inżynierowie serwisowi Growatt są w stanie rozwiązać niemal 90% problemów poprzez zdalną konfigurację i aktualizację oprogramowanie bez konieczności obsługi w miejscu zamieszkania klienta.

Link do platformy: http://server.growatt.com